/
PKT-4 - Wpływy na algorytmy

PKT-4 - Wpływy na algorytmy

Wstęp

Założenia:

  • algorytmy, które nie wymagają danych specyficznych dla zleceń z technologią powinny być niezależne od tego czy działają na technologii predefiniowanej czy takiej ze zlecenia
  • jako że będą teraz dwa możliwe źródła zapotrzebowania materiałowego: czysto z kalkulacji bądź z struktury danych ze zlecenia, musimy wydzielić kod który będzie pobierał te dane tak żeby całe algorytmy z np. kosztówki nie stały się od tego zależne

Algorytmy

Ilość cykli operacji do wykonania

Algorytm ze swojej natury nie ma żadnych danych zależnych od zlecenia. Powinien działać na tym samym modelu danych niezależnie od tego czy jest robiony dla zlecenia czy dla samej technologii.
Zasady dotyczące statusu technologii, która ma zostać uwzględniona do obliczeń jest taki sam jak dotychczas, czyli technologia musi zostać wcześnie sprawdzona lub zaakceptowana.

Zapotrzebowanie materiałowe

  • Teraz w zleceniach będzie struktura danych, która trzyma ich zapotrzebowanie materiałowe, które to może być nadpisane przez użytkownika. Standardowo będzie opcja eksportu tego do PDF/CSV, która wygeneruje nam listę produktów podzieloną na operacje.
  • Jeżeli chodzi o generowany raport o nazwie Zapotrzebowanie materiałowe to powinien on być zawsze obliczany, nie ze struktury. Trzeba o tym uświadomić użytkownika w GUI i raporcie. Można na widoku Zapotrzebowania materiałowego umieścić label z komunikatem, że generowane raporty uwzględniają tylko drzewko technologiczne wybranych zleceń, natomiast pomijają wszelkie informację dotyczące prowadzonych przez planistę zmian w wygenerowanej strukturze.
  • Algorytmy, które potrzebują zapotrzebowanie muszą mieć wyszczególnione czy pobierają je z kalkulacji robionej on the fly czy z struktury danych w zleceniach.
  • Algorytmy, które pracują dla zleceń powinny domyślnie pracować na strukturze danych w zleceniu. Jeżeli jeszcze nie jest wygenerowana (zlecenia szkicowe) wtedy liczą ją on the fly.

Czasochłonność

Jedyną daną zależną od zlecenia jest linia produkcyjna oraz data od której mamy liczyć. W przypadku kalkulacji dla zlecenia należy je pobrać ze zlecenia. W przypadku kalkulacji dla samego raportu dane te powinny być podane jako dane wejściowe raportu.

Kalkulacja kosztów

Dane wejściowe zależne od kontekstu:  

DaneSama tech.Zlec. z tech
Koszty produktówmogą być tylko z globalnych definicjiz globalnych lub ze zlecenia
Normy operacjiz technologii, wspólny model danych
Zapotrzebowanie materiałoweobliczane z technologii

on the fly

Przy zmianie i refaktorze kosztów kalkulacji sugerowane jest przeprowadzenie zmiany modelu costnormsforoperation_calculationoperationcomponent poprzez usunięcie z niego elementów, które nie są prezentowane użytkownikowi a jedynie kopiowane z technologyOperationComponent. np.tj, tpz itp. Na poczet raportu wartości te mogą zostać pobrane z technologyOperationComponent. Obecnie jego struktura wynika z faktu, że kiedyś mieliśmy ograniczenie frameworkowe, które uniemożliwiało pobranie wartości z powiązanych modeli, stąd warto teraz je uspójnić.

Rozliczenie produkcji

Mówimy tu o rozliczenie rekordów produkcji. Reguły dla kalkulacji takie jak w poprzednich rozdziałach dla zleceń. Ogólnie rozliczenie produkcji jest czymś czego nie można zrobić dla samej technologii.

Pokrycie zapotrzebowania

Zapotrzebowanie materiałowych wykorzystywane do tych obliczeń z danych zlec. lub obliczane z tech. jeżeli jeszcze nie są wprowadzone.