Skip to end of metadata
Go to start of metadata

You are viewing an old version of this page. View the current version.

Compare with Current View Page History

« Previous Version 5 Next »

Logika działania algorytmu w qcadoo opiera się o schemat drzewa technologii. Algorytm pracuje na postawie struktury drzewa, surowcach i półproduktach wchodzących w skład każdej operacji oraz zaplanowanych ilościach towaru do wykonania.

Algorytm skupia się na wyliczaniu:

  • ilości surowców potrzebnych do wykonania zaplanowanej ilości towaru
  • ile razy dana operacja musi być wykonana, by zwróciła wystarczającą liczbę półproduktów potrzebnych do wykonania zaplanowanej ilości towaru

 

W Qcadoo każda operacja i każdy surowiec mają przypisane normy kosztowe (operacje - również normy czasowe), które, w zależności od naszych potrzeb uwzględniane są w obliczeniach.

Najlepiej działanie algorytmu przedstawi poniższy przykład drzewa technologii:

 

Zaprezentowany przykład pokazuje technologię produkcji stołu. Każda operacja ma przypisane produkty wejściowe i wyjściowe, wraz z ich liczbą.

Ta technologia pokazuje, że z jednej (1) deski, wykonując następujące po sobie operacje Heblowania i Piłowania powstaje jeden (1) blat stołu. W operacji Pakowanie blat ten, wraz z innymi produktami zostaje zapakowany i tak powstaje paczka z elementami do samodzielnego montażu stołu.

Algorytm, wędrując po drzewie technologii od ostatniej operacji do pierwszej i wyliczy zapotrzebowanie na surowce dla danej operacji. Patrząc na poniższy przykład: gdyby operacja "Pakowanie" potrzebowała więcej blatów (przykładowo 3), to algorytm przejdzie do operacji niżej, czyli Heblowanie i "widząc", że daje ona 1 sztukę blatu policzy wykonanie tej operacji x3. Ale operacja Heblowanie, by wykonać 3 blaty, potrzebuje również 3 blatów nie-heblowanych, zatem algorytm zejdzie poziom niżej i policzy wykonanie operacji Piłowanie x3. Ta operacja skonsumuje w tym celu 3 deski.

 

Algorytm zatem da wynik następujący dla zamówienia na 3 stoły:

Zapotrzebowanie materiałowe na surowce:

  • 3 deski, 
  • 3 pudła kartonowe,
  • 12 nóg stołowych,
  • 24 śruby.

Opcjonalnie poda także półprodukty, czyli: 3 blaty nie-heblowane, 3 blaty (po heblowaniu).

Algorytm liczy także ile razy dana operacja została wykonana. W tym wypadku mając zamówienie na 3 blaty operacje zostają wykonane w ilościach:

  • 3x pakowanie
  • 3x heblowanie
  • 3x piłowanie

 

Na podstawie ilości i rodzajach użytych komponentów oraz ilości wykonanych operacji algorytm wykonuje kalkulację kosztów produkcji. Uwzględnia przy tym dodatkowe parametry ujęte w kalkulacjach odpowiednich dla danych funkcjonalności. O tym więcej poniżej.

W przypadku bardziej zaawansowanych technologii algorytm zachowuje się w sposób następujący:

  • Algorytm ZAWSZE "schodzi" po drzewie technologii od OSTATNIEJ operacji do PIERWSZEJ
  • W przypadku, gdy operacja podrzędna wytwarza więcej produktów końcowych (np. piłowanie na raz produkowałoby 3 blaty nie-heblowane), to algorytm liczy koszt całej operacji, dla 3 blatów
  • Jeśli operacja produkuje 3 produkty, a operacja wyżej potrzebuje 5, to niższa operacja liczona jest dwa razy (daje 6 produktów). Przy czym nadwyżka uznawana jest za odpad. Koszt wytworzenia odpadu jest wliczany do rachunku danej operacji (zlecenia)
  • Nie ma możliwości podzielenia operacji ze względu na ilość produktów w zleceniu. Inaczej mówiąc - jeśli operacja wytwarza 10 produktów jednocześnie, to pomimo iż zlecenie potrzebuje jedynie 5 produktów, będzie ona policzona jak za wykonanie całej operacji (wyprodukowanie 10 produktów).
  • Operacja posiada jeden produkt wejściowy i jeden wyjściowy. Reszta produktów operacji traktowana jest jako odpady

 

Drzewo technologii może składać się z pod-technologii. 

(schemat)

  • No labels