Zapotrzebowanie materiałowe - algorytm
Zapotrzebowanie materiałowe określane jest na podstawie:
- liczby produktów do wykonania w danym zleceniu (ze zlecenia produkcyjnego)
- zapotrzebowania na surowce wynikającego ze specyfiki technologii
To technologia decyduje jak wiele surowców będziemy potrzebowali.
Algorytm wylicza zapotrzebowanie materiałowe w sposób następujący idąc od ostatniej wykonywanej operacji:
- Porównuje liczbę produktów wyjściowych ostatniej operacji. Jeśli zgadza się z liczbą ze zlecenia, wtedy schodzi w dół drzewa i sprawdza każdą napotkaną operację oraz zbiera liczby produktów wejściowych, oraz wyjściowych. Rejestruje także dane o półproduktach, jednak w systemie jest możliwość ich odfiltrowania i uzyskania zapotrzebowania uwzględniającego jedynie surowce.
- W takim wypadku surowcem jest produkt, który wchodzi do operacji ale nie jest produktem wyjściowym innej.
- W przypadku, gdy liczba finalnych produktów technologii jest mniejsza, niż podana w zleceniu produkcyjnym dana operacja jest zwielokrotniana, do momentu, aż uzyskana zostanie liczba produktów finalnych równa bądź większa od liczby podanej w zleceniu produkcyjnym.
- Następnie algorytm zwielokrotnia liczbę produktów wejściowych tej operacji mnożąc przez tę samą liczbę "n" (ponieważ operacja powinna być wykonana "n" razy, potrzeba "n" razy więcej produktów wejściowych).
- Następnie algorytm schodzi na niższą operację i konfrontuje zapotrzebowanie na produkty wejściowe operacji wyższej z produktami wyjściowymi operacji niższej. Jeśli jest pod nią operacja, która wytwarza mniej produktu końcowego niż jest potrzeba, wtedy sytuacja się powtarza i algorytm uwzględnia wielokrotne wykonanie tej operacji do momentu, gdy będzie ona w stanie zaspokoić potrzebę technologii nadrzędnej. O tę samą liczbę zwielokrotnia liczbę surowców potrzebną do wykonania tej operacji. PRZYKŁADOWO: jeśli operacja Pakowanie, potrzebuje 4 nóg stołowych, a operacja Frezowanie oddaje jej jedynie 1 nogę stołową, wtedy algorytm liczy wykonanie Frezowania x4 i również x4 mnoży liczbę potrzebnych surowców i uwzględnia ją w zapotrzebowaniu materiałowym.
- Sytuacja powtarza się aż do ostatniej operacji.
Na koniec algorytm zwraca listę surowców (opcjonalnie również półproduktów) koniecznych do wykonania zlecenia produkcyjnego w konkretnej, wybranej technologii i o danej liczbie produktów.